Nizozemska, destinacija za studiranje po mjeri hrvatskih studenata
Jedna od najvećih promjena u godinama koje slijede, zasigurno će biti ta da će se dio onih koji su htjeli studirati u Velikoj Britaniji odlučiti na studij u drugim zemljama, na prvom mjestu u Nizozemskoj koja za EU studente nudi iznimno kvalitetno visoko obrazovanje na engleskom jeziku, niske školarine i izvrsnu studentsku atmosferu. Kako bi se učinila što privlačnijom stranim studentima iz EU, pogotovo u kontekstu Brexita, Nizozemska je ove akademske godine smanjila za dodatnih 50% sve školarine za one koji prvi puta upisuju prvu godinu preddiplomskog studija, te je ta školarina iznosila 1071 €, a vrlo je izgledno da će isto učiniti i za sljedeću akademsku godinu. Zbog toga ni ne čudi činjenica da se broj hrvatskih studenata od akademske godine 2018./2019. do prošle akademske godine 2019./2020. povećao za više od 30% u jednoj godini te u toj sjevernoj zemlji sada studira 540 studenata iz Hrvatske.
Osim smanjenih školarina, hrvatski studenti se, ukoliko rade tijekom studija, imaju priliku prijaviti za dvije vrste dodatnog financiranja, a u Nizozemskoj postoje i tzv. „university of applied sciences“, sveučilišta koja podupiru studij i rad svojih studenata te rad smatraju integrativnim dijelom studiranja.
Osim Nizozemske, tradicionalno, hrvatski studenti odlaze studirati u Njemačku i Austriju gdje su školarine do 350 € po semestru, ali i u Dansku i Švedsku gdje su školarine besplatne, međutim, mora se zadovoljiti puno teže kriterije za upis studija.
Online izdanje World Education Faira
Kako bi došli do svih onih koji bi htjeli studirati u inozemstvu, a i zbog trenutačne situacije, World Education Fair ove godine ima i svoje online izdanje 29. listopada. Kao i svake godine, ulaz je na WEF u potpunosti besplatan, samo se potrebno prijaviti, a prijavu, potpuni program, radno vrijeme i sudionike na online i offline izdanju World Education Faira možete pronaći na službenim stranicama Sajma https://www.worldeducation.hr/
|